25 LAT PARAFII NA HARENDZIE!     |    23-09-07'

Parafia p.w Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie obchodziła 23 września 25 Lecie działalności.
 Uroczysta dziękczynna msza święta została odprawiona pod przewodnictwem Jego Eminencji Ks. Kardynała Franciszka Macharskiego.
  Mszę z Jego z Jego Eminencją koncelebrowali: Ks Dziekan Stanisław Olszówka z Parafii Świętego Krzyża w Zakopanem, ks. Jan Wichary ze Zgromadzenia Słowa Bożego /Werbista/  i  księża ze  Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette/ Saletyni/
 Obecni byli również księża z naszej diecezji, Poczet Sztandarowy ze Szkoły Podstawowej Nr 9  im. Jana Kasprowicza i licznie zgromadzenie wierni z członkami Rady Parafialnej na czele

Ksiądz Proboszcz Kazimierz Podsiadło zadbał o to, aby po jubileuszu coś pozostało - tym darem będą od niedzielnej uroczystości nowe, dębowe drzwi do świątyni, które zostały poświęcone przez Jego Eminencję. Do drzwi, jako pewnego zewnętrznego symbolu odniósł się w swoim Kazaniu Kardynał - " to, co tutaj pozostało po tych latach działalności parafii, to nie tylko te drzwi. To coś więcej. To coś niematerialnego, co wszystkich łączy".

Parafia p.w. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie została erygowana w 1982 r. Należą do niej następujące osiedla: Harenda, Bachledy, Króle, Guty, Ustup, Spyrkówka, Zwijacze, Rafaczówki i Łosiówki. Osiedla zamieszkuje około 1500 parafian. Powstanie parafii rozpoczęło się od przekazania przez Marię Kasprowiczową  placu  pod kościół.

Wdowa po Poecie przekazała parcelę jako darowiznę.( w późniejszym czasie rodzina Jana Kasprowicza przekazała również teren pod budowę plebani).  Z czasem pojawiła się możliwość przeniesienia XVII wiecznego, zabytkowego i opuszczonego kościoła p.w. Św. Anny z Zakrzowa koło Kalwarii Zebrzydowskiej. Zakrzowską świątynię budowano w latach 1710 - 1720.

W roku 1948 postanowiono przenieść drewniany, stylowy kościół pod Giewont. Konstrukcję pomierzono, rozebrano i koleją przewieziono do Zakopanego. Przenoszenie i składanie trwało dwa lata. Najwięcej zabiegał o przeniesienie kościoła oraz czuwał przy jego rozbiórce prof. Władysław Jarocki, zięć Jana Kasprowicza. To on odtworzył również zniszczoną polichromię świątyni.

Poświęcenie świątyni na nowym miejscu miało miejsce 6 sierpnia 1950 roku. Początkowo harendziański kościół był przewidziany jako kościół filialny parafii Św. Rodziny w Zakopanem i nie miał wyznaczonego duszpasterza. Mieszkańcy Harendy musieli sami zabiegać o kapłana na Msze św. oraz organizować jego przyjazd. Najczęściej odprawiali nabożeństwa Księża Jezuici i Księża Sercanie.

Dopiero po 11 latach, w roku 1961 ks. bp. Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II przeprowadzając wizytację w parafii Św. Rodziny w Zakopanem zarządził,  by przy kościele na Harendzie zamieszkał na stale kapłan.

Na Harendzie mieszkali i prowadzili duszpasterstwo następujący kapłani:
Ks. Jan Ziejka - kapłan diecezji warszawskiej
Ks. Kazimierz Waliczek - kilka miesięcy
Ks. Jan Krysta / 1963 - 1964/
Ks. Jerzy Iżowski /1964 - 1969/
Ks. Eugeniusz Hlibowicki / 1969 - 1974/
Ks. Jan Bednar / 1975 - 1986/
Ks. Kazimierz Podsiadło / od 1986 i obecnie /

W ciągu 25 lat w harendziańskiej Parafii udzielono setki ślubów i chrztów. Od paru lat, dzięki staraniom społeczności lokalnej i ks Kazimierza Podsiadło działa cmentarz parafialny.

Parafia na Harendzie nie jest ani najstarszą ani najmłodszą parafią w Zakopanem. Ma za to najstarszy kościół w naszym mieście, który warto odwiedzić w którąś niedzielę. Zapraszamy na niedzielne nabożeństwa w godz. 8.00, 11.00, 19.00.

Z okazji Jubileuszu wszystkim Parafianom należy życzyć wielu Łask Bożych na następne dziesiątki lat. Szczęść Boże !

Zobacz zdjęcia...

34-500 Zakopane, ul. Harenda21, tel. 18 20 68277, fax. 18 2068277